התקשרי ליעוץ היום

טיפולי פיגמנטציה

אל תוותרו על הלחות בטיפולי פיגמנטציה

הידעתם כי הפיגמנט הנפוץ והדומיננטי ביותר בעולם הוא של בעלי השיער השחור? ובכן כן, התאים המייצרים את הפיגמנט מלנין והנקראים מלנוציטים והממוקמים בשכבת הבסיס של האפידמריס, דואגים לייצר מבנים קטנים הנקראים מלנוזומים. הפיגמנט מלנין מופיע בשני צורות. הראשונה, אאומלנין, האחראי לייצור צבע העור השחור והחום. ופאומלנין, האחראי לייצורם של הגוונים הצהובים והאדומים שאופייניים לבעלי גוון העור הבהיר, במיוחד בעלי שיער אדום ונמשים. ולמה אני מספרת לכם את כל המידע החשוב הזה, פשוט כי כאשר מדברים על פיגמנטציה ועל טיפולי פיגמנטציה חשוב שנדע כי היא יכולה להופיע גם אצל כהי עור וגם אצל בעלי עור בהיר.

אז איך נוצרת פיגמנטציה?

הביולוגיה המולקולרית גילתה כי החומצה האמינית טירוזין, המיוצרת בכמויות גדולות במלנוציטים, הופכת לתרכובת. וכך, לאחר שורה ארוכה של ריאקציות נוצר ממנה המלנין. המלנין הוא מולקולה שהמבנה המיוחד שלה מאפשר בליעת אור בטווח רחב של אורכי גל. בשל תכונה זאת מסוגל המלנין לבלוע קרינה באורכי גל קצרים כמו הקרינה האולטרה סגולית, ובעצם להגן בכך על הגוף מקרני השמוש המזיקות. אבל, חשיפת יתר לקרני השמש גורמת להפרשה מרובה של מלנין ובעצם מכהה את העור. ואכן, רוב כתמי העור קשורים לחשיפה לשמש, ולפעילות יתר של המלנין.

פיגמנטציה – יותר מסוג אחד

כאשר מדובר בטיפולי פיגמנטציה יש להבחין בין שני סוגים: פיגמנטציה תפקודית הנוצרת מחשיפה לשמש, שימוש בתרופות, שינויים בפעילות ההורמונאלית, טראומה כלשהי, שינויי גיל, חשיפה לחומרים מסויימים ודלקות, כאשר לכולם מכנה משותף אחד: השפעה על פעילותם של מלנוציטים המפרישים יתר מלנין.
הסוג השני הוא של פיגמנטציה אנטומית. זו נגרמת משגשוג של מלנוציטים, ולא מהפרשת יתר של מלנין. המלנוציטים במקרה זה נשארים במספר זהה למרות ייצור היתר של המלנין.

חשיבות האבחון על ידי קוסמטיקאית מוסמכת

קוסמטיקאית  מוסמכת תדע לאבחן אם כן באיזה סוג של פיגמנטציה מדובר. האבחון שלה חשוב מאחר ולפיו היא תדע באיזה מינון להשתמש. האם להשתמש במוצרים מדכאי מלנין או בחומרים מקלפים שיסירו את הכתמים הקיימים. חשוב לזכור שאנו עוסקים בחומרים פעילים שמידת הריכוז שלהם משמעותית. לדוגמא, ישנם מרכיבים שבריכוזם הגבוה אינם מתאימים לגוון העור הכהה. לכן נחוץ דיוק רב וידע מעמיק כדי להביא להצלחה בטיפולי פיגמנטציה. 

טיפולי פיגמנטציה בקליניקה ובבית

בקליניקה שלי אני עובדת על שני רבדים של העור. באמצעות החומרים המקלפים אני מגיעה אל הרובד השטחי, ומקלפת את הכתם הישן או הקיים. בנוסף, לקילוף יש עוד תועלת והיא, לאפשר את חדירתם של החומרים מדכאי המלנין. ואלו עובדים בתחתית האפידרמיס בשכבת תאי הבסיס.
אבל הטיפול אינו נגמר בקליניקה. כדי להשיג תוצאות טובות יש להמשיך את הטיפול המשולב באופן יומיומי. ההטבה ניכרת כבר בחודש הטיפול הראשון, וממשיכה ככל שהשימוש בשני סוגי המרכיבים יהיה עיקבי.

מילת המפתח היא הידרציה

כאשר אני נותנת חומרים מקלפים לשימוש ביתי במסגרת טיפולי פיגמנטציה נוצר לעתים מצב בו הספיגה בעור נפגעת, יחד עם הפגיעה בפעילותן של החומצות בעור. הפגיעה היא תוצאה של מחסור בהידרציה. לכן לא פעם אני מדגישה בפני המטופלים שלי כי בעת השימוש בחומרים מקלפים על בסיס חומצות או רטינואידים, עליהם למרוח קרם לילה מזין כחצי שעה לאחר ספיגת התכשיר המקלף. המטרה לשמור על עור רך ורווי במהלך תקופת הטיפול. חשוב לזכור כי גם בעלי עור בריא ותקין יזדקקו זמנית לתגבור הזה ברמת הלחות עד אשר יסתיים הטיפול. העור שלנו זקוק ללחות אז תשמרו עליה.

* התוצאות הן אינדיווידיואליות ועשויות להשתנות מאדם לאדם

שמח לעמוד לרשותכן בכל סוגיה או שאלה
שלך ובשבילך,
שושי קורן,
מומחית בטיפולי אקנה ואנטי אייג’ינג.

טל: 052-3354558 (ניתן גם לשלוח הודעה בוואצאפ)
אימייל: beautykoren@gmail.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *