התקשרי ליעוץ היום

הסרת פיגמנטציה

למה חשוב להיות רגועים בעת טיפול הסרת פיגמנטציה ?

אומרים כי העור הוא ראי הנפש. וההוכחה, לפני כמה ימים הגיעה אלי מטופלת שביקשה לטפל בכתם עור שהתפתח על פנייה. בד בבד היא גם סיפרה לי על התקופה הלחוצה שהיא עוברת בחייה. לא יכולתי שלא לקשר בין הדברים. שכן לא פעם נתקלתי בהיפר פיגמנטציה שנוצרה כתוצאה מלחץ נפשי. במקרה כזה הסרת פיגמנטציה מחייבת אותנו לזהירות מרובה בעת הטיפול, במיוחד כאשר מבצעים טיפול פנים.

לחץ נפשי משפיע

מה זו בעצם פיגמנטציה? ובכן, כתמי עור נוצרים כתוצאה מהצטברותו של המלנין, הוא הפיגמנט האחראי לצבעי העור, השיער והעיניים. המלנין מיוצר בעומק השכבה החיצונית של העור, על ידי תאים הקרויים מלנוציטים. המלנוציטים ממוקמים בשכבת העור התחתונה, והם דואגים לכך שהמלנין יגיע אל סביבת גרעין התא ויגן עליו מפני קרינת השמש. כלומר מדובר במנגנון חיובי שמטרתו להגן על עורנו. אולם, במקרים של פיגמנטציה משתבש ייצור המלנין ויוצא מאיזון, ואנחנו רואים כתמים על עורנו. 

אז נכון, לרוב פיגמנטציה נוצרת בשל מגוון גורמים כגון חשיפה ממושכת לשמש, גורמים הורמונליים, גיל, טראומות ופגיעות בעור, תרופות מסוימות, דלקות ועוד. אבל, לעיתים כתמי עור מופיעים גם על רקע סטרס נפשי כגון מועקה קשה או טראומה נפשית. בנוסף, לקיחת תרופות אנטי דיכאוניות יכולה במקרים מסויימים לייצר כתמים. בכל מקרה הלחץ הנפשי משפיע על פעילותם של המלנוציטים, ויכול לפגוע בתהליך ייצור המלנין, ולהביא ליצירתם של כתמים מופשטים על כל הפנים באופן סימטרי תוך זמן קצר יחסית. 

הסרת פיגמנטציה – Less is more

בטיפול פנים לשם הסרת פיגמנטציה נשתמש לרוב בשני מרכיבים בו זמנית. מצד אחד, מקלפים ומצד שני מרכיבים מדכאי מלנין. כאשר המקלפים עובדים על הכתם הקיים ומסירים שכבות של תאים כולל תאים המכילים עודף פיגמנט. במקביל מדכאי המלנין עובדים על פעילותם של המלנוציטים כדי לגרום לקצב ייצור המלנין להפוך למאוזן יותר. 

מאחר ומדובר בטיפול הסרת פיגמנטציה בעקבות לחץ נפשי אני לא יורה בתותחים הכבדים. הטיפול חייב להיות עדין יותר. כאשר המטרה היא לא לגרום לסטרס עורי העלול להחמיר את הפיגמנטציה. לכן בקליניקה אני אשתמש בפילינג עדין ולא מגרה מדי על בסיס החומצה הלקטית או שילוב בינה לבין החומצה הגליקולית בזמן טיפול פנים. המחשבה המלווה אותי היא שבמקרה כזה Less is more, כלומר ככל שנעשה פחות נצליח יותר. והטיפול אמור להיעשות באופן מדורג.

קודם כל רצוי להירגע

הטיפול העיקרי שניתן לשם הסרת פיגמנטציה  ייעשה דווקא בבית, לצד אבחון וטיפולים ממוקדי מטרה בקליניקה. טיפול כזה כולל שימוש במקלף הכי עדין שניתן. כמו כן, אוסיף שימוש בתכשיר עם מדכאי מלנין, ללא מקלפים, ואבקש מהמטופל לעשות בו שימוש לפחות פעמיים ביום. את הטיפול הביתי עם המקלף בהמשך אתחיל בהדרגה, כדי להרגיל את העור לגירוי הקל, אם יהיה. וכמובן אבקש מהמטופלים שלי להיות בקשר איתי במהלך הטיפול כדי לבחון באופן רציף את תוצאותיו.

וכן, כדאי לכם להפחית לחץ נפשי. כי זה טוב לנו בכלל, וזה עוזר לעור שלנו בפרט. צריך לזכור כי עור שנמצא בסטרס עלול להגיב לכל גירוי עורי באופן קיצוני. אבל, כשם שהכתמים הופיעו מהר בתגובה לגורם נפשי כלשהו, הם יכולים גם להיעלם מהר בתגובה לטיפול הנכון. 

וכמובן העצה הכי חשובה כאן היא לא להתמהמה עם טיפול הסרת פיגמנטציה במקרה כזה. מומלץ מאוד להתחיל בו עד כמה שאפשר בסמיכות להופעתם של הכתמים, כך גם יושגו תוצאות יפות יותר. 

* התוצאות הן אינדיווידיואליות ועשויות להשתנות מאדם לאדם

שמח לעמוד לרשותכן בכל סוגיה או שאלה
שלך ובשבילך,
שושי קורן,
קוסמטיקאית מוסמכת.

טל: 052-3354558 (ניתן גם לשלוח הודעה בוואצאפ)
אימייל: beautykoren@gmail.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *