התקשרי ליעוץ היום

היפרפיגמנטציה

רק כשהשיזוף של הקיץ יורד, ניתן להבחין, באופן ברור כשמש, בנזקים שזו האחרונה גרמה לנו. ביניהם ניתן למנות את כתמי הפיגמנטציה באזורי הגוף החשופים. למה מתרחשת היפר- פיגמנצטיה, והאם היא באמת צרה שלא ניתן להדביר?

ניתן לומר כי התופעה הזו מתרחשת כשמשהו טוב הופך לטוב מדי. למה הכוונה? ובכן, תפקידם העיקרי של הפיגמנטים הוא דווקא להגן על העור מפני קרינת השמש. בתוך עורנו מצויים תאים הנקראים מונוציטים אלו אחראים לייצורו של המלנין שהוא למעשה ייצרן הפיגמנט בעורנו. ואולם כאשר מתרחש ריבוי יתר של פיגמנט בעורנו מתחוללת תופעה הידועה בשם היפר-פיגמנטציה, כלומר פיגמנטציה מוגברת.

איך ניתן לזהות פיגמנטציה מוגברת?

היפר-פיגמנטציה עלולה להופיע בכל מקום בעור שנחשף לשמש. אז באופן שכיח עלולה להופיע מלזמה או בעצם פיגמנטציה מוגברת נרכשת המופיעה בצורת כתמים בעיקר על הפנים, הלחיים, גשר האף, המצח, הסנטר ולעיתים גם בצוואר. ואצל נשים המורטות שפם בשעווה או בחוט היא עשויה גם להופיע מעל השפה העליונה. מלזמה עשויה להופיע גם בזמן ההריון או אצל נשים הנוטלות גלולת מסויימות למניעת הריו או עוברות טיפולי פריון. כן איכשהו השילוב הזה בין הורמונים לשמש לא ממש עושה טוב לעורנו. לנשים עם צבע עור כהה התופעה אפילו קשה יותר. אז כתוצאה משילוב של אלרגיה לתרופות או לבשמים וחשיפה לשמש יתרבו הכתמים. מלזמה לצערנו היא מחלה כרונית והיא קיימת אצל כמחצית הנשים בכל הארצות שטופות השמש.

הדבר נכון בעיקר לגבי נשים צעירות בגיל הפיריון שהאסטרוגן עדיין קיים בגופן. אצל נשים מבוגרות יותר יורד האסטרוגן ולכן הן חפות ממלזמה. אבל אם חשבתם שכאן נפטרנו מהצרה הרי כדאי שתדעו כי בגיל מבוגר יותר מופיעים כתמים חומים, בעיקר על הידיים, הפנים, הצוואר ובמחשוף. בנוסף, לאנשים כהים יכולה אקנה או עקיצה לגרום להיפר-פיגמנטציה. ביטוי אחר של התופעה היא “כתמי כבד”, או בשמם המקצועי “סולאר לנטיגו”, שלמרות שמם אין להם שום קשר לכבד. אלו כתמים חומים ובלתי סדירים בצורה ובגודל, המופיעים בעיקר בקרב נשים וגברים בהירי עור ומבוגרים.

היפרפיגמנטציה – איך מטפלים

חשוב לדעת כי אפשר לטפל בכתמי העור הללו, אבל הטיפול בהם מצריך ידע. כדי למגר את הכתמים הללו עלינו לעבוד בשני מישורים מקבילים. הראשון, לקלף את הכתמים. השני, לדכא את ייצור היתר של הפיגמנט. שני מרכיבים פעילים חוברים כאן יחדיו: המקלפים ומעכבי ייצור המלנין.

המקלפים עובדים ברובד השטחי של העור, בתאים הנמצאים בשכבה החיצונית שלו. מטרתם היא לקלף בעקביות, ולמעשה תוך שימוש יום יומי את אותם תאים המכילים כמות רבה של פיגמנט. בד בבד המרכיבים מעכבי ייצור הפיגמנט משפיעים על אותם אזורים בהם מיוצר פיגמנט רב מהנחוץ ומפחיתים את הכמות המיוצרת. וכך תוך מספר חודשי שימוש עיקבי תגיע ההטבה לעור. כמובן שהכלל הראשון הוא להימנע מחשיפה ממושכת לשמש במהלך כל הטיפול.

בין הרכיבים בהם נעשה שימוש כדי לטפל במצב של היפר-פיגמנטציה ניתן למנות את הרטינואידים, החומצות ההידרוקסיות, שהם יותר בצד של המקלפים ואת החומצה האזאלית, הארבוטין בשילוב החומצה הקוג’ית, שיעסקו יותר בדיכוי המלנין.  

כתמי גיל – טיפול מיוחד

כתמי גיל מגיבים מעט מאוד לחומרים הנמרחים על העור. זאת מכיוון שעיקר הבעיה איננה עודף ייצור הפיגמנט, אלא הימצאותם של כתמים אלו בעומק האפידרמיס. לכן ההמלצה במקרה הזה היא להשתמש במכשיר IPL, כלומר שימוש באנרגיית אור המתבייתת בצורה סלקטיבית על פיגמנט המלנין. גורמת להפיכת הכתם לגלד בלי לפגוע בעור מסביב, ובתוך שבוע הגלד נושר ללא תופעת לוואי לא רצויה. אפשר לראות את התוצאות כבר מהטיפול הראשון. משך הטיפול אינו ארוך, כרבע שעה לכל היותר, ובמהלכו יש החשים עקצוץ ותחושת חום שחולפת בתוך חצי שעה.

* התוצאות הן אינדיווידיואליות ועשויות להשתנות מאדם לאדם

אשמח לעמוד לרשותכן בכל סוגיה או שאלה
שלך ובשבילך,
שושי קורן,
קוסמטיקאית מוסמכת.

טל: 052-3354558 (ניתן גם לשלוח הודעה בוואצאפ)
אימייל: beautykoren@gmail.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *