התקשרי ליעוץ היום

הבהרת עור

 הבהרת עור – מידע מקיף וחשוב

פעם בימי הסבתות, ואולי אפילו קודם לכן, עור בהיר נחשב לעור הכי יפה. אחר כך באו זמנים בהם עור שזוף סימל את הנעורים והחופש. אבל משהתבררו פגעי השמש והסכנה שבחשיפה אליה, שב העור הלבן לככב. לא יפלא איפוא שאנשים רבים ברחבי העולם חולמים עם עור בהיר ומושלם ומנסים להפוך את העור שלהם לכזה. אלא שנושא הבהרת עור הוא נושא טעון שיכול לחבוק בתוכו גם סכנות לא מעטות במידה ולא מטפלים בעור שלנו באופן הנכון, ועל ידי אנשי המקצוע הנכונים.

כיצד נוצרים כתמי העור

רוב האנשים שעוברים טיפול הבהרת עור מנסים להתמודד עם כתמים שמופיעים על עורם. הסיבה להיפרפיגמנטציה היא ריבוי בפיגמנט המלנין האחראי לצבע העור, השיער והעיניים, ואשר תפקידו להגן על עורנו מפני קרני האולטרא סגול. ריבוי ייצור המלנין יכול להיות משוייך לסיבות שונות. העיקרית שבהן היא חשיפה לא מבוקרת לשמש. אך ישנן סיבות נוספות כגון פעילות הורמונלית כזו או אחרת. הריון או שימוש בגלולות למניעת הריון או התקן תוך רחמי יכולים לגרום לפעילות כזו. גם הגיל יכול לייצר כתמי עור ויש מי שזוכים לכתמים מרגע לידתם, אלו נקראים כתמי לידה. השימוש בתרופות מסויימות יכול אף הוא לייצר כתמי עור. וכך גם טראומות שונות שעברו על העור כגון דלקות, טיפולים פולשניים, חבלות או פצעי אקנה או טיפולי

נכון אפשר לנסות להימנע מלהגיע למצב של היפר פיגמנטציה באמצעות דאגה יומיומית לעורנו. כמו למשל להקטין את חשיפת העור לאור השמש. גם שמירה על נקיון העור, מנוחה, שתייה ואכילה נכונה יכולים לסייע למראה עורנו. וכמובן רצוי להפסיק לעשן. אבל מה עושים כשבכל זאת הכתמים מגיעים? כמו שעושים עם כל בעיה אחרת בגוף, הולכים למומחה.

אבחון כתמי העור

בשפה המקצועית אנו מחלקים את כתמי העור, או הפיגמנטציה, לשניים: התפקודית והאנטומית. התפקודית הינה תוצאה של חשיפה לשמש, שימוש בתרופות, חבלות או פצעים ישנים. היא מופיעה באופן מופשט ללא גבולות ברורים. לעומתה הפיגמנטציה האנטומית באה לידי ביטוי בכתמי עור עם גבולות ברורים והיא נגרמת כתוצאה מפעילות פנימית של גופנו.

אבחון נוסף שיש לעשות במקרה של טיפול הבהרת עור הוא בדיקת גוון העור. לגוון העור ישנן השלכות משמעותיות על אופן הטיפול. כאן אנו נעזר בסיווג המקובל והוא טבלת פיצפטריק. הטבלה פותחה על ידי פרופ’ תומאס בי. פיצפטריק מאוניברסיטת הרווארד . פיצפטריק חילק את כלל האוכלוסיה לשישה טיפוסים של גווני עור, כאשר הגוון נקבע על פי שני פרמטרים: 1. הגוון הבסיסי, 2. תגובת העור בעת חשיפה לשמש. כמובן שישנו גורם נוסף והוא הרגלי החשיפה של המטופל לשמש.

האבחונים הללו מאוד חשובים כי בהרבה מאוד מקרים מטופלים רוכשים במיטב כספם קרמים יקרים ברשתות ומגלים שאלו אינם עושים דבר עבורם, או לחילופין בשל גירוי יתר הם פוגעים בעור שלהם אף יותר. קוסמטיקאיתנוסה תוכל באמצעות הידע שעומד לרשותה להתאים את הטיפול הנכון.

Asian woman with difference in skin brightness. Concept of facial whitening or sun protection.

טיפולים לשם הבהרת עור

הרעיון הוא פשוט כשלעצמו. שהרי אם אמרנו שהיפרפיגמנטציה נוצרת בשל ריבוי בפיגמנט המלנין הטיפול שלנו צריך להיות מורכב משני אלמנטים. מצד אחד נצמצם את הכתמים בכך שנתקוף אותם חזיתית ונקלף אותם מהעור. ומצד שני נדאג להפחית את יצור המלנין. אבל כאן נכנס ההיבט המקצועי הקובע באיזה אופן לקלף את הכתמים כך שלא ייגרם נזק לשכבת העור ושהיא תתרפא באופן הנכון. ומצד שני עד כמה ניתן לדכא את ייצור המלנין.

ישנם מספר חומרים פעילים שבהם נעשה שימוש במקרה הזה. רטינואידים והחומצות ההידרוקסיות, ישמשו אותנו בצד של המקלפים כמו גם החומצה האזאלית, ואילו הארבוטין בשילוב החומצה הקוג’ית, יעסקו יותר בדיכוי המלנין. וכך לאורך זמן נוכל להבהיר את העור מבלי לגרום לנזק.

* התוצאות הן אינדיווידיואליות ועשויות להשתנות מאדם לאדם

אשמח לעמוד לרשותכן בכל סוגיה או שאלה
שלך ובשבילך,
שושי קורן,
קוסמטיקאית מוסמכת.

טל: 052-3354558 (ניתן גם לשלוח הודעה בוואצאפ)
אימייל: beautykoren@gmail.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *